Travesti | Travesti Haberleri | Blog Travesti

Travesti Nefret Suçları Mahkemelere Taşınmıyor!

Kaos GL Derneği, LGBTİ bireyleri başta olmak üzere en çok saldırının gerçekleştiği travestiler hakkında oluşan raporu değerledi. Derneğin 2016 yılı Nefret Suçları raporuna göre mağdurlar haklarını hukuku önünde arayamıyor. Bunun en önemli nedeni ise homofobik söylemlerle toplumsal nefretin artırılması olarak görülüyor. Saldırıya uğrayan hayatta kalmış travestiler ve tanıkların ifadesiyle hazırlanan raporda cinayetlerin, transfobi nedeniyle üstü örtülüyor.

Rapora katkı sağlayan dokuz kişinin bilgisine başvuruldu. Bu kişilerin ikisi şahit diğer yedi kişi ise mağduru olarak kayıtlara geçti. Nefret suçların işlendiği ortamlar ise şöyle; 1 taksi, 1 okul, 1 hapishane,1 ev yakını, 1 cadde ve 4 vukuat da travesti evlerinde gerçekleşmiş bulunmakta.  Bu rakamlara ışığında LGBTİ bireylerin başta kendi evlerinde olmak üzere toplumun hiç bir yerinde yeterli güvenliğe sahip değil.

Dokuz farklı olayın yedisinde travesti mağdurlar yakınları veya tanıdıkları tarafından öldürülmek istendi. İki olayda tanımadıkları kişiler olmak üzere, üçünde aile üyeleri ve dördünde yakın tanıdıklar tarafından işlenmiş suçlar olduğu görüşüyor.

Bu yaşanılan dokuz olayın sadece biri güvenlik güçlerine aksettirilmiş, O olayda cinayete teşebbüs olarak değil adi gasp olarak kayıtlara geçirilmek zorunda hissedilmiş. Orta da dokuz cinayete teşebbüs suçu varken neden yargıya intikal ettirilmediği sorusu akıllara geliyor. Olayın mağdur tarafı olan travestiler, hukukun yanlı olduğunu ve sonuç alamayacaklarını düşündüklerinden yaşanılanlara sünger çektiğini söylüyorlar. Yaşanılan birçok vaka güvenlik güçlerine bildirilmiyor. Çünkü bir mağduriyette hak arama sürecinde yaşadıklarını belirtiyorlar.

 

Add comment

Son Yorumlar

    Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

    error: Content is protected !!