Travesti | Travesti Haberleri | Blog Travesti

LGBTİ Yasaklarına Bir İtirazda Avrupa Konseyinden Geldi

LGBTİ faaliyetlerine getirilen süresiz yasaklara bir tepki de Avrupa Konseyi LGBTİ Hakları Genel Raportörü Piet De Bruyn’den geldi. Bruyn yaptığı açıklamada yasaklama kararının ifade bağımsızlığının engellendiği ve nefret söyleminin yayılmasına neden olduğunu belirtti.

Valiliğin aldığı kararla birlikte dernekler tarafından organize edilen sanatsal ve kamuyla alakalı faaliyetler sadece başkentle sınırlı kalmamış ve bu süreçle başlayarak ülkenin değişik bölgelerindeki yerel yönetimlerine de sirayet etmiştir. Bu yasaklarla birlikte homofobik ve transfobik nefret söylemleri ülke geneline yayılmıştır.

Daha önce Avrupa İnsan Hakları mahkemesinin aykırı bulduğu, LGBTİ hakları ve durumlarını anlatan yayınların basımının da yasaklandığını hatırlatarak, Türkiye’nin verdiği sözlerini yerine getirmesini istedi. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, toplanma ve temel hak ve özgürlükleri garanti altına alır.

Sözlerini şu şekilde bitiren Avrupa Konseyi LGBTİ Hakları Genel Raportörü Piet De Bruyn, ‘Türk yetkilileri hiç vakit kaybetmeden yerel ve ulusal dolayda alınmış yasaklama kararlarından bir an önce vazgeçmesini temenni ediyorum. Türkiye’nin tekrardan hak ve özgürlükler konusunda ait olduğu yere dönmesini bekliyorum. LGBTİ bireylerin en doğal hakkı olan etkinlik yapabilme ve ayrımcılıktan uzak tutulması için gerekli ortamın oluşturulmasını sağlamaya davet ediyorum.’

Add comment

Son Yorumlar

    Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

    error: Content is protected !!