Türkiye’de LGBTİ etkinliklerine getirilen yasaklara Avrupa’dan tepkiler çığ gibi büyüyor. Danimarkalı milletvekili Mogens Jensen Avrupa Bakanlar komitesine konuyla alakalı soru önergesi verdi.

Danimarkalı vekil Jensen yerel yönetimlerin verdiği  ‘Diğer insanların hak ve özgürlüklerinin korunması’, ‘Kamu güvenliği’ ve ‘genel ahlakın korunması’ nedenleriyle Ankara’da başlayan etkinlik yasaklarını Avrupa Konseyine taşıdı.

Hazırladığı ve konseye sunduğu soru önergesinde Türk yetkililerin İnsan hakları sözleşmesinin gereklerini yerine getirmek için neler yapacağı, ifade özgürlüklerini sağlamak için neler yapılacağı hakkında bilgi edinilmesini istiyor.

Verilen soru önergesindeki ifadeler şöyle geçiyor:

‘Ankara Valiliği tarafından şehirdeki bütün travesti etkinlikleri süresiz olarak durdurulmuştur. Ankara’nın ardından İstanbul, İzmir, Bursa ve Kocaeli gibi şehirler takip etmiş ve giderek tüm ülkeye yasaklar yayılmaya başlamıştır. Yasaklar içerisinde toplantılar, forumlar, paneller ve film gösterimi bulunmaktadır.

Bu bilgiler ışığında Avrupa Konseyine hitaben, yetkililerin; hak ve ifade özgürlükleri sağlamak, taahhüt edilen Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesindeki maddeleri uygulamak için Türk yöneticilerin neler yapacakları konusunda bilgi edinmek istiyorum.’

Bir Cevap Yazın