Travesti | Travesti Haberleri | Blog Travesti

Basının ‘Transfobi’ Üzerindeki Etkisi

Geçtiğimiz ayın ortalarında Samsun’da yaşanan adli bir vakayı bir takım basın organları homofobik bir üslupla kaleme aldı. Ön yargı ile ele alınan konu haberciler tarafından sırf faili bir travesti olduğu için yargısız infaz yapmaya kadar götürdüler.

Öncelikle konuyu tekrar hatırlatmakta fayda var.

Birkaç haber sitesi hariç birçok basın unsuru daha başlıktan başlamak üzere transfobiyi körükleyen yayınlar yaptılar. Olayın çıkışı hakkında verilen bilgi yine bir ‘sadece bakışma’ olarak lanse edildi. Tek taraflı ve ön yargı ile bakılarak kişinin suçu ne olursa olsun cinsel tercihi ön plana çıkarılarak suçsuz transları hedef gösterme hatasına düşmektedirler. Bütün transları birer potansiyel ‘suç makinesi’ olarak göstermektediler.

Şiddet, olay ve gerilim içerikli haberler dışında sütunlara taşınmayan trans bireyler hakkındaki konular ilk fırsatta bir karalama kampanyasına dönüşmektedir. Okuyucuyu konuyla alakalı bilgilendirmek yerine, transfobik nefreti körüklemekten başka bir işe yaramamaktadır.

Faili bir travesti olduğu için topluca bir güruhu hedef gözeterek yapılan yayınlar, toplumda telafisi olmayacak derin yaralar açmaktadır. Olayların faili kim olursa olsun dil, din,ırk, cinsiyet ayırt etmeden hukuk önünde hesabını vermesi tüm vicdanlı insanların ortak duygusudur. Bu yüzden topluma ayna olan basın organlarının, insanları ayrıştırıcı ve kini körükleyici haberler yapmamalarını umuyoruz.

Add comment

Son Yorumlar

    Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

    error: Content is protected !!