Travesti | Travesti Haberleri | Blog Travesti

Anonim HIV Test Merkezleri Kampanyası

Genç LGBTİ + Derneği, sosyal medya da gelişmiş teknolojiyle, eğitilmiş kaliteli personeliyle ve insanların kolaylıkla ulaşımının sağlanacağı HIV testlerinin yapılacağı bir merkezin İzmir’de kurulabilmesi için çalışma başlattı. Yayınladıkları bildiriyle herkesi bu kampanyaya destek vermeye davet ediyorlar.

İlerleyen teknoloji ve tıp sayesinde artık HIV virüsünün gelişimi durdurulabilir hale gelmiş, enfeksiyonun bir sonraki aşaması AIDS’e geçişi önlenebilmiştir. Birleşmiş Milletler raporuna göre virüsü engellemenin ilk adımı kişilerin hastalıktaki bulunduğu dereceyi belirlemektir. Bunun içinde bu testleri yaptırabilecek güvenilir merkezlere ihtiyaç duyuluyor.

Ayrımcılığa uğrama ve kişilerin özle hayatının deşifre edilmesi gibi çekincelerinden dolayı HIV derecesinin belirleneceği testleri her yerde yaptıramamaktadır. Bilinçsiz sağlık görevlilerin ve yeterli önlemlerin alınmaması insanların çekinmesinde en önemli faktör olarak yer almaktadır.

Gelişmiş bir çok dünya ülkesinde olan bu merkezlerden, ülkemizde sadece 3 tane vardır. Bunlar Beşiktaş Belediyesi, Şişli Belediyesi ve Çankaya Belediyesi bünyeleri altında bulunmaktadır. Bu merkezlerde anonim ve ücretsiz test imkanı sağlanabilmektedir. Özellikle travesti bireylerin başta olmak üzere birçok insanın faydalanabileceği bu hizmet İzmir’de yaşayan birçok kişiye fayda sağlayacaktır. Test yaptıran kişiler, ayrımcılığa uğramadan ve kimlikleri deşifre olmadan varsa HIV virüsünün hangi boyutta olduğunu öğrenebilecekler. Bununla birlikte tedavi danışmanlık hizmetlerine başvurabilecekler.

change.org ile başlatılan ‘Anonim HIV Test Merkezi İstiyoruz’ imza kampanyasına siz de destek verebilirsiniz.

Add comment

Son Yorumlar

    Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

    error: Content is protected !!