Travesti | Travesti Haberleri | Blog Travesti

5 Ülke Lgbt Konusunda Türkiye’yi Uyardı!

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Konsey Toplantısında Kanada, İsviçre , Lihtenştayn, Norveç ve İzlanda, Türkiye’yi Lgbti gruplarına karşı sorumluluklarını yerine getirme konusunda uyardı. Yalnız bu gruba yapılan ayrımcılık ve Ankara yasağı hukuk önünde eşitliğin ihlal edildiği vurgusu yapıldı.

5 ülke adına söz alan Kanada elçisi Natasha Cayer, Agit’in 1167. oturumunda Lgbti (lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel veya travesti)  faaliyetlerinin sınırsız süreyle yasaklama kararının Türkiye’nin verdiği taahhütlere uymadığını belirtti. Cayer’in açıklamalarının tamamı kayıtlara şu şekilde geçti.

Sayın genel kurul üyeleri, bu metni Kanada, İsviçre , Lihtenştayn, Norveç ve İzlanda ülkeleri adına okuyorum.  Türkiye’de valilik kararları ile Lgbti’i faaliyetlerinin engellenmesi ve bunun yurt çapına yayılıyor olmasını üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Yasaklara neden olan konunun ne olduğu ise hale belirlenmiş değil. Yöneticilerin Lgbti gruplarına karşı almış olduğu bu özgürlükleri kısıtlayıcı, toplantı ve yürüyüş haklarını engellemek hukuk öninde insan haklarını görmezden gelmektir.

Vekalet alarak adına konuşma yaptığım ülkeler insan haklarının herkese eşit olarak uygulanmasına ve evrenselliğine inanır. Agit üyeleri sınırları içerisindeki tüm vatandaşlarının özgürlük ve haklarını korumakla mükelleftir. Sağlıklı toplumlar için özgürlük ve çeşitliliğin yayılması ve hükümetler tarafından korunması gerekmektedir. Biz öncelikle kendi ülkelerimizde bu ayrımcılıkları önlemek adına mücadele veriyoruz. Türkiye yöneticilerini de taahhüt ettikleri sorumlulukları yerine getirmeye davet ederken, bu yasakların son bulmasını temenni ediyoruz.

Add comment

Son Yorumlar

    Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

    error: Content is protected !!